Author Topic: Gjakmarrja dhe Kanuni !  (Read 20565 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Iliria

  • Guest
Gjakmarrja dhe Kanuni !
« Reply #5 on: September 18, 2008, 01:32:23 AM »
Te dashur vellezer dhe motra, te respektuar anetare te ketij forumi , ju lutem te gjithe sebashku ne cfare besimi qe besoni ,le te LUTEMI ,le te lutemi per kete Vajze shqipetare qe sot e tutje te kuptojne se cfare krimesh ka bere KOMUNIZMI ne popullin tone te dashur shqipetare me asgjesimin e 12 mije vllezerve tane per 40 vjet me rralle,le te lutemi qe kjo vajze te vendosin doren ne zemer dhe te mendoje edhe per ne te persekutuarit dhe te vujtur neper burgjet dhe hetullsite e rregjimit te tmerrshem te KOMUNIZMIT ,le te lutemi qe sot e tutje kete vajze ta percjellim me dashuri dhe ngrohje nga ky forum aq inteligjent ,le te lutemi se as edhe nje here ne shtetin tone te dashur ,mos te shkelin KOMUNIZMI

JU PERSHENDES

Iliria

  • Guest
Gjakmarrja dhe Kanuni !
« Reply #4 on: September 16, 2008, 02:00:37 AM »
O "ENVER HOXHA" ai nuk pati nevoje me vendose ligjin me pushkatim se i futi vllai me vlla me padite dhe me vra njeri-tjetrin ,dhe vetem me urdher te tij u pushkatuan 12 mije persona per 40 vjet .
E per sa i perket gjygjeve e mafjes dhe korruptimit ,nuk na pelqen ,por fatkeqesisht eshte rrealiteti po thuaj ne te gjithe boten ,dhe akoma nuk eshte PREFEKT!!!

Gjakmarrja eshte nje zakon qe na e dhuruan turqit . e le te marrim edhe neve shembull tek i madhi ADEM DEMACI....
« Last Edit: September 16, 2008, 04:54:47 AM by Iliria »

Gerrard73

  • Guest
Gjakmarrja dhe Kanuni !
« Reply #3 on: September 15, 2008, 09:19:42 PM »
Djema, problemi i gjakmarrjes ne Shqiperi, eshte nje nder problemet me delikate qe kemi, nuk duhet harruar se sot ne Shqiperi ka me qindra femije te ngujuar, qe nuk mund te dalin qe te shkojne as edhe ne shkolle.
Dhe nuk eshte nje shaka, por nje tragjedi kombetare, dhe ne nje fare menyre duhet zgjedhur, sepse nje njeri nqs do te ishte i ndergjegjshem se shteti e denon vrasesin, ndoshta edhe nuk do te hakmerrej.

Iliria

  • Guest
Gjakmarrja dhe Kanuni !
« Reply #2 on: September 15, 2008, 12:14:03 AM »

                                     A e dini burra se ca ka thane LEKA ,se per kete toke nuk na dhimset jeta.
www.universforum.com/forum
« Last Edit: February 08, 2009, 12:19:23 AM by Gerrard73 »

Gerrard73

  • Guest
Gjakmarrja dhe Kanuni !
« Reply #1 on: September 07, 2008, 11:38:39 PM »
Cdo vend qe ka kaluar nje periudhe tranzicionit, ka probleme te shumta sociale, por Shqiperia duhet te perballet edhe me problemet e saje kulturale.
Dhe nje nder problemet kryesore te 17 viteve te fundit ka qene edhe gjakmarrja, ku shpesh here jane rindezur edhe konflikte te vjetera edhe te 50 viteve me pare.
Por kjo gjakmarrje qe vazhdon te jete prezente cdo dite e me shume, vjen si rezultat i Kanunit te Leke Dukagjinit apo eshte nje fenomen i diteve tona?   Ne aparence te jep pershtypjen se eshte nje fenomen diteve tona, por duke keq interpretuar Kanunin.
Sepse po ta lexosh me kujdes Kanunin ai eshte vetem nje tip kushtetute qe mund ta gjeshe edhe ne vendet prendimore, dhe si shembull dua te marr vetem nje ligj nga kjo <kushtetute>, ne Kanunin e Leke Dukagjinit thuhet se: lajmethi nuk vritet(ai qe sjell lajmin nuk vritet), pra po te shikosh kushtetutat me moderne perendimore thuhet se: gazetaret jane te mbrojtur me ligje, sepse ata jane vetem mesaxhere dhe nuk denohen per lajmet qe sjellin.
Por ne Shqiperi eshte edhe duke u spekulluar, eshte e vertete qe ne Kanun thohet qe duhet vrare nese te vrasin, por vetem dorasin, kurse mbi antaret e tjere te familjes, ke te drejte te hahmerresh deri ne 24 ore pas kryerjes se krimit.
Pastaj Kanuni ka ekzistuar kure nuk kishte shtet, kure krimet nuk u denoshin me ligje por nevojitej qe cdonjeri te bente drejtesi vete, dhe sot nuk ka arsye qe te ekzistoje, sepse eshte shteti qe ben drejtesi, ose me mire duhet te jete shteti qe te <hakmerret> dhe jo individet.
Po shteti? pikrisht ai, ai qe duhet te denoje kriminelet qe kryejne krime te renda si, vrasje, perdhunime, grabitje etj, pra shteti duhet te zevendesoje individin, por si? ne cfare menyre, dhe ketu lind pyetja, a do te ndihmonte per zhdukjen e gjakmarrjes, denimi me vdekje?
Pra me pak fjale, ne vend qe te jete individi qe te vrase per tu hakmarre, le te jete shteti qe te vrase vrasesin, dhe keshtu te afermit e viktimes nuk do te kishin nevoje te vrasin.
Une me shume e shtroj si pyetje sesa si nje mendim timin personal, por ndoshta edhe do te jepte efekt, te pakten per nje periudhe 10-15 vje├žare, por vetem ne rastet kure provat mbi autorin e vrasjes jane te pa konstetueshme.

www.universforum.com/forum
« Last Edit: February 08, 2009, 12:19:05 AM by Gerrard73 »